وبلاگ گردشگری

غار کروبرا Krubera Cave ماجراجویی تهیه شده توسط دپارتمان فروش تور ParsPalad.com/b/f50e6
1398/09/27 - ساعت 14:41

گرجستان یکی از کشورهای زیبا و تاریخی اروپایی در حوزه ی دریای مدیترانه است. به دلیل جذابیت و همچنین قیمت مناسب تور گرجستان برای ایرانیان، سفر به این کشور فرصتی استثنایی است. همچنین گرجستان از معدود تورهای خارجی است که نیاز به ویزا ندارد. یکی از جاذبه های این کشور به خصوص برای مسافران تور گردشی گرجستان ، غار کروبرا است.

غار کروبرا Krubera Cave

 

غار کروبرا ( Krubera Cave ) یا غار ورونیا ( Voronya Cave ) با عمق ۲۱۹۷ متر به عنوان عمیق ترین غار در جهان شناخته می شود. این غار در غرب گرجستان و در منطقه آبخازیا قرار دارد؛ در واقع محل دقیق غار توده‌کوه آرابیکا در کوهستان گاگرا جمهوری آبخاز می باشد. نکته جالب اینجاست که دومین و سومین غار عمیق جهان هم با نام های غار سارما و غار ایلیوزیا به ترتیب با اعماق ۱۸۳۰ و ۱۷۵۳ متر در گرجستان و اتفاقا در غرب این کشور واقع شده اند. از این رو گردشگران تور گردشی گرجستان و یا حتی  تور تفلیس که به دیدن غار و جاذبه های طبیعی علاقمند هستند می توانند به راحتی از این سه غار دیدن کنند.

غار کروبرا Krubera Cave

 

علت نامگذاری این غار در ابتدا به نام ورونیا این است که چند غار شناس اوکراینی که در سال ۲۰۰۱ میلادی به این منطقه رفته بودند پس از بررسی عمق و طول غار، به تعداد زیادی لانه کلاغ برخوردند. ورونیا در زبان روسی به معنای کلاغ است؛ به همین جهت نام غار را غار ورونیا نهادند. اما مدتی بعد، به احترام جغرافی دان و غار شناس گرجی به نام الکساندر کروبر ( Alexander Kruber ) نام غار را به غار کروبر تغییر دادند.

غار کروبرا Krubera Cave

 

غار کروبرا یکی از سخت ترین غارها برای پیمایش است و گذرگاه آن بیش از ۱۳ کیلومتر طول دارد. صخره های سنگ آهکی و سنگ های گدازه ای، tuff و دیگر مواد معدنی در این غار قابل مشاهده هستند. غارشناسان زیادی با تور خارجی از این غار بازدید کرده اند و علیرغم سختی پیمایش و خطرات آن، به خاطر دیواره های خارق العاده ی آن، پیمایش و حتی دیدن کروبرا برای بسیار از زمین شناسان و غارشناسان رویایی است. این غار تنها غاری است که تا کنون با عمق بیشتر از ۲۰۰۰ متر کشف شده و به نظر می رسد تا چند سال آینده هم همچنان این عنوان را حفظ کند؛ چرا که از نظر زمین شناسی به دلیل فشار لایه های بالایی زمین، بسیار بعید است که غاری با بیش از ۳۰۰۰ متر عمق وجود داشته باشد. تا قبل از اکتشاف غار کروبرا یعنی تا سال ۲۰۰۱، لامپراشتوفن (Lamprechtsofen)  با ۱۶۳۲ متر عمق  در اتریش به عنوان عمیق ترین غار در جهان مشهور بود.

غار کروبرا Krubera Cave

 

از ویژگی های جالب دیگر این غار می توان به وجود گونه ای اندمیک و منحصر به فرد از بندپایان اشاره کرد. زیست شناسان این گونه نایاب از جانداران را به کمک غارشناسان در عمق ۱۹۸۰ متری غار کروبرا کشف کردند. نام علمی یکی از این گونه ها  Plutomurus ortobalaganensis است و عمقی که این گونه در آن زندگی می کند، تا کنون عمیق ترین زیستگاه شناخته شده می باشد. بنابراین زیست شناسانی که با تور گرجستان سفر می کنند نیز می توانند با دیدن این غار به نکات جالب توجه و نادری پی ببرند. گرجستان وسعت زیادی ندارد، به همین خاطر گردشگران تور تفلیس هم در صورت تمایل می توانند به راحتی به دیدن این غار بروند.

تورهای مرتبط

برچسب ها تور گرجستان غار کروبرا Krubera Cave جاذبه های گردشگری گرجستان

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه